FROG VLE

Log in

INSIGHT for parents

Log in

Gosforth Academy - Staff Contact List

Name

Job Title

Lara Allan-Grant

Special Educational Needs and Disabilities Co-ordinator & Teacher of Mathematics

Curtis Allen

Teacher of Science

Michael Baxter

Leader of Teaching & Learning/Director of Community Music

Katie Belfield

Teacher of English

Jason Bell

Leader of Teaching & Learning in Design Technology

Jonathan Bigg

Teacher of Science

Amy Bonello

Post 16 Tutor

Lindsay Bradley

Teacher of Business & Learning Manager for Year13

Richard Bradshaw

Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 9

Grace Brady

Teacher of Sociology

Brittany Callan

Teacher of English

Rachel Cassidy

Curriculum Development Co-ordinator for PE

Preit Chahal

Director of Main School

Nicholas Clark

Teacher of Art

Anne Clarkson

Leader of Teaching & Learning in French & German

David Cross

Teacher of Mathematics

Naomi Coulthard

Post 16 Tutor

Karis Darrie

Teacher of Business & Achievement and Progress Leader

Jessica Davidson

Teacher of History & Associate Leader with responsibility for Year 11

Stephen Davison

Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 10

Suzanne Dawn

Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 10

Natalie Denholm

Teacher of Creative Arts

Nicola Dennison

Teacher of Biology

Mark Dickinson

Teacher of Science

Sarah Dodd

Teacher of Geography

Chris Duckett

Director of Communications, Teaching & Learning

Ruth Duffy

Teacher of Physics

Jonathan Duncan

Teacher of English

Elinor Eastwood

Leader of Teaching & Learning in Visual Arts

Joanna Foster

Teacher of Creative Art

Peter Gault

Teacher of Physical Education

Mark Gillingwater

Teacher of the visually impaired

Lauren Glendinning

Teacher of Social Sciences

Catherine Goodwin

Leader of Teaching & Learning in History

Rebecca Goodwin

Teacher of English

Claire Graham

Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 9

Adam Green

Leader of Teaching & Learning in Business & Enterprise

Simon Hall

Teacher & Achievement Co-ordinator for Science

Mark Harrison

Teaching & Learning Practitioner - International Dimensions

Ryan Hay

Leader of Teaching & Learning in Mathematics

Gemma Hetherington

Post 16 Tutor

Jonathan Howard

Teacher of Physical Education

Richard Howard

Teacher of Music

Reece Hussain

Teacher of Business & Extended Project Qualification Co-ordinator

Sophie Jesman

Teacher of English

Kurt Johnson

Teacher of Information & Communications Technology

Kathleen Johnston

School Sports Co-ordinator

Melanie Johnston

Leader of Teaching & Learning in Social Science

Stacy Jones

Deputy Leader of Teaching & Learning in Science

Gavin Keen

Teacher of History

Zainab Khalid

Teacher of Mandarin

Kerry Lane

Teacher of English

Samantha Laycock

Teacher of Mathematics

Beth Lewins

Teacher of Visual Arts

Ian Limbrick

Post 16 Tutor

Christopher Long

Achievement Co-ordinator for Mathematics

Joanne Lowther

Director of Performance

Sarah Lunn

Teacher of English & Associate Leader with responsibility for Year 10

Bethan MacGregor

Achievement Co-ordinator for English/Learning Manager for Post 16 Specialist Support

Carmen Marco

Curriculum Development Co-ordinator for Modern Foreign Languages

Christopher Martin

Teacher of Italian & French

Lorcan McCloskey

Achievement Co-ordinator for Mathematics

Morag McEvoy

Examinations Manager

Margaret McEwan

Teacher of Biology

Claire McKenna

Leader of Teaching & Learning in Spanish and Italian

Kathleen McLaughlin

Teacher of French & Spanish

Suzanne Middleton

Deputy Leader of Teaching & Learning in Information & Communications Technology

Carol Milburn

Assistant Director of Main School with responsibility for Year 11

Christopher Miller

Teacher of Mathematics

Alice Milton

Teacher of Science

Eleanor Moran

Teacher of Physical Education

James Murphy

Teacher of Business

Joanne Nath

Teacher of Science

Amy Neill

Deputy Leader of Teaching & Learning in Mathematics

Geoffrey Nicholson

Teacher of Science

Jonathan Norbury

Learning Manager - Alternative Curriculum

Sarah Pennell

Teacher of Geography

Emma Pringle

Teacher of Science

Suzanne Pringle

Leader of Teaching & Learning in Information & Communications Technology

Adam Proctor

Teacher of History

Rachel Ramsay

Post 16 Tutor

Corinne Raybould

Director of Projects

Paul Raymond

Teacher of Art

Julie Rayner

Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 11

Muriel Regnier

Teacher of French & Spanish

Sophie Reynolds

Post 16 Tutor

Sarah Richardson

Teacher of Design and Technology

Claudia Robertson

Teacher of Science

Hugh Robinson

Principal

Carolyn Robson

Teacher of History

Paul Robson

Teacher of English

Christina Rose

Teacher of Religious Studies

Kathleen Rowsby

Teacher of Mathematics

Paul Roxborough

Teacher of Mathematics

Rebecca Rubens

Teacher of Design and Technology

Lynda Russell-Juric

Deputy Leader of Teaching & Learning in Visual Arts

Angelika Schneider

Teacher of German

John Scott

Leader of Teaching & Learning in Media & Film

Jordan Scott

Teacher of English

L Shelmerdine

Teacher of Mathematics

David Sheppard

Director of Operations

Leigh Shickle

Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 11

Thomas Simpson

Leader of Teaching & Learning in Science

Graham Sinclair

Teacher of Science

Peter Snowdon

Director of Post 16

Angela Soulsby

Deputy Leader of Teaching & Learning in Technology

Joanne Souter

Teacher of Chemistry

Rebecca Stafford

Co-ordinator of Teaching and Learning for Biology

Alison Stanley

Welfare and Attendance Officer

Nathalie Stefani

Teacher of French

Matthew Stephenson

Post 16 Information, Advice & Guidance and Progression Manager

Holly Story

Teacher of Geography

Adrian Tate

Teacher of Information & Communications Technology

David Taylor

Teacher of Mathematics

Sean Terry

Teacher of Languages

Christopher Thompson

Leader of Teaching & Learning in English

John Thompson

Leader of Teaching & Learning in PE

Nicholas Thrall

Associate Leader with Responsibility for Year 9

James Tiernan

Deputy Leader of Teaching & Learning in English

Denise Todd

Leader of Teaching & Learning in Geography

Charlotte Tomlinson

Associate Leader with Responsibility for Year 10

Jacqueline Turner

Lead Practitioner for the Gifted and Talented

Anne Walton

Learning Manager – Post 16

Allon Welsh

Director of Curriculum

Richard Whitaker

Deputy Leader of Teaching & Learning in Social Sciences

Kate Whiting

Leader of Teaching & Learning in Religious Education

Katy Wiegmann

Teacher of Art

Keith Wood

Leader of Teaching & Learning in Personal, Social ,Health & Citizenship Education