Close

Staff Contact List

Please download the full Safeguarding and Pastoral Team Structures below.

Staffing from September 2020
 

Gosforth Academy Senior Team

 

Preit Chahal | Principal
David Sheppard | Chief Operating Officer
Corinne Raybould | Chief Projects Officer
Joanne Lowther | Executive Director of Performance
Karen Blackburn | Director of Post 16

Carol Milburn | Acting Director of Main School
Peter Snowdon | Acting Senior Lead - Curriculum
Suzanne Pringle | Acting Senior Lead - Teaching and Learning

Michael Baxter | Acting Senior Lead - HR

 


Gosforth Academy Teaching and Pastoral Staff List


Rosie Alamo-Keilty | Assistant Director of Main School
Lara Allan-Grant | Special Educational Needs and Disabilities Co-ordinator & Teacher of Mathematics
Rachel Alpin | Teacher of Mathematics
Michael Baxter | Leader of Teaching & Learning/Director of Community Music
Katie Belfield |Teacher of English/Learning Manager for Post 16
Darren Bell | Support Assistant – Special Needs
Jason Bell | Leader of Teaching & Learning in Design Technology
Jonathan Bigg | Teacher of Science
Amy Bonello | Teacher of Geography
Lindsay Bradley | Teacher of Business & Learning Manager for Year13
Richard Bradshaw | Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 9 (N-U)
Grace Brady | Teacher of Sociology
Jill Bray | Support Assistant L2
Julie Bowman |Teacher of Drama
Li-Am Carter | CE, IAG Progression Manager (job share)
Rachel Cassidy | Deputy Leader of Teaching and Learning in PE
Nicholas Clark |Teacher of Art
Anne Clarkson | Leader of Teaching & Learning in French & German
Karis Darrie | Teacher of Business & Achievement and Progress Leader
Jessica Davidson | Teacher of History & Associate Leader with responsibility for Year 9
Stephen Davison | Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 11 (A-G)
Suzanne Dawn | Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 11 (N-U)
Natalie Denholm | Acting Leader and Teacher of Performing Arts
Nicola Dennison | Teacher of Biology
Sarah Dodd | Teacher of Geography and Assistant SENCO
Ruth Duffy | Coordinator for Post 16 Physics
Jonathan Duncan | Teacher of English
Elinor Eastwood | Leader of Teaching & Learning in Visual Arts
Amy Elliott | Deputy Leader of Teaching & Learning in Mathematics
Elaine Elliott | Teacher of Music
Jasmine Foreman | Teacher Science
Joanna Foster | Leader of Teaching & Learning in Drama
Peter Gault | Teacher of Physical Education
Maxine Gee | Support Assistant L2
Ashley Gillings | Assistant SENCO
Lauren Glendinning | Teacher of Psychology
Catherine Goodwin | Leader of Teaching & Learning in History
Adam Green | Leader of Teaching & Learning in Business & Enterprise
Mark Harrison | Teaching & Learning Practitioner - International Dimensions
Ryan Hay | Leader of Teaching & Learning in Mathematics
Gemma Hetherington | Post 16 Tutor
Jonathan Howard | Teacher of Physical Education
Laura Howe | Post 16 Tutor
Reece Hussain | Teacher of Business & Extended Project Qualification Co-ordinator
Georgia Irwin | Teacher of History
Sophie Jesman | Teacher of English
Claire Johnson  | Teacher of Health and Social Care
Kurt Johnson |Teacher of Information & Communications Technology
Kathleen Johnston | School Sports Co-ordinator
Melanie Johnston | Leader of Teaching & Learning in Social Science
Stacy Jones | Deputy Leader of Teaching & Learning in Science
Gavin Keen | Teacher of History
Zainab Khalid | Teacher of Mandarin
Kerry Lane | Teacher of English
Samantha Laycock | Teacher of Mathematics
Beth Lewins | Teacher of Visual Arts
Ian Limbrick | Post 16 Tutor
Christopher Long | Teacher of Mathematics
Sarah Lunn |Teacher of English & Associate Leader with responsibility for Year 10
Bethan MacGregor | Achievement Co-ordinator for English/Learning Manager for Post 16 Specialist Support
Carmen Marco | Curriculum Development Co-ordinator for Modern Foreign Languages
Christopher Martin |Teacher of Italian & French
Gavin Mather | Student Wellbeing Leader
Jordan McCartney | Teacher of Business Studies
Lorcan McCloskey | Acting Deputy Leader for Teaching and Learning for Mathematics
Yasaman McDonnell | Teacher of Mathematics
Morag McEvoy | Examinations Manager
Margaret McEwan | Teacher of Biology
Emma McGrory | Teacher of Geography
Claire McKenna | Leader of Teaching & Learning in Spanish and Italian
Patricia McKenna | Support Assistant L2
Kathleen McLaughlin | Teacher of French & Spanish
Suzanne Middleton | Deputy Leader of Teaching & Learning in Information & Communications Technology
Carol Milburn | Assistant Director of Main School
Christopher Miller | Teacher of Mathematics
Alice Milton | Teacher of Science
Eleanor Moran |Teacher of Physical Education
Annie Morgan | Teacher of Psychology
Joanne Nath | Teacher of Science
Emily Nelson | Teacher of Business Studies
Thomas Norris | Achievement Coordinator for Science
Nithya Padmanabhan | Teacher of Mathematics
Lawrence Patton | Rugby Programme Manager and Lead Coach
Alison Penman | HLTA
Sarah Pennell | Teacher of Geography - Associate Leader with Responsibility for Year 9
Emma Pringle | Coordinator for Post 16 Chemistry
Suzanne Pringle | Leader of Teaching & Learning in Information & Communications Technology and Acting Leader of Teaching and Learning
Adam Proctor | Teacher of History
Rachel Ramsay | Post 16 Tutor
Paul Raymond | Teacher of Art
Julie Rayner | Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 9 (A-G)
Muriel Regnier | Teacher of French & Spanish
Claudia Robertson | Teacher of Science
Carolyn Robson | Teacher of History
Paul Robson | Teacher of English
Christina Rose | Teacher of Religious Studies
Natalie Rose | Teacher of Science
Paul Roxborough | Teacher of Mathematics
Sam Roxborough | Post 16 Tutor
Rebecca Rubens | Teacher of Design and Technology
Lynda Russell-Juric | Deputy Leader of Teaching & Learning in Visual Arts
Angelika Schneider | Teacher of German
John Scott | Leader of Teaching & Learning in Media
Jordan Scott | Teacher of English
L Shelmerdine | Acting Achievement Coordinator for Mathematics - Associate Leader with Responsibility for Year 11
Leigh Shickle | Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 10 (A-G)
Thomas Simpson |  Leader of Teaching & Learning in Science
Angela Soulsby | Deputy Leader of Teaching & Learning in Technology
Joanne Souter | Teacher of Chemistry
Rebecca Stafford | Co-ordinator of Teaching and Learning for Biology
Alison Stanley | Welfare and Attendance Officer
Nathalie Stefani | Teacher of French
Matthew Stephenson |Post 16 Tutor
Holly Story | Teacher of Geography
Beverley Sword | HLTA
Adrian Tate | Teacher of Information & Communications Technology
Samantha Taylor | Support Assistant – Special Needs
Sean Terry | Teacher of Languages
Christopher Thompson | Leader of Teaching & Learning in English
John Thompson | Leader of Teaching & Learning in PE
Ruth Thornley | Senior Learning and Pastoral Supervisor for Year 10 (N-U)
Nicholas Thrall | Associate Leader with Responsibility for Year 10
James Tiernan | Deputy Leader of Teaching & Learning in English
Denise Todd | Leader of Teaching & Learning in Geography
Charlotte Tomlinson | Associate Leader with Responsibility for Year 11
Jacqueline Turner | Lead Practitioner for the Gifted and Talented
Ray Urwin | Support Assistant L2
Louise Vincent | CE, IAG Progression Manager
Anne Walton | Learning Manager – Post 16
Rhian Watkins | Teacher of Science
Richard Whitaker | Deputy Leader of Teaching & Learning in Social Sciences
Kate Whiting | Leader of Teaching & Learning in Religious Education
Katy Wiegmann | Teacher of Art
Victoria Williams | Support Assistant L2
Keith Wood | Leader of Teaching & Learning in Personal, Social, Health & Citizenship Education
Christopher Younger | Support Assistant L2